triibud.png

Huvitavat õpilasele

Tänapäeval on võimalik reisida ka kodust lahkumata: tuleb koju võtta vahetusõpilane välismaalt. Vahetuspereks olemine tähendab palju meeldejäävaid seiku ja maailmapildi avardumist. Oma kogemusest YFU Eesti vahetusõena räägivad Ruth ja Margit.

 

 Ruthi igatsus õe järele

Minu pere on juba teist korda järjest vahetuspereks. Ma olen terve oma elu elanud koos ema, isa ja kolme vennaga. Selle tõttu oli mul unistus, et mul oleks õde, kellega riidekomplekte valida ja öö läbi maailma asjadest rääkida. Tänu YFUle on mul olnud võimalus kogeda, mis tunne on elada koos õega.

2013/2014 kooliaastal sain omale õekese Saksamaalt, kelle nimi on Victoria, kuid kõik kutsuvad tede Vicky’ks. Temaga oli tore erinevaid teemasid arutada ja kõikjal koos käia. Ma sain talle patse punuda, tema aga oli mulle moenõustajaks. Me saime väga lähedaseks ja suhtleme siiamaani väga tihedalt. Suvel käisin tal isegi külas ja tema pere võttis mind vastu nagu oma last.

2014/2015 aastal on meie peres Haruka Jaapanist. Temaga on huvitav rääkida Jaapani noorte elust, mis väga paljuski meie õpilaste tegemistest erineb. Harukaga käime koos rahvatantsuringis. Tal tuleb Eesti tantsude esitamine päris hästi välja ja omalt poolt õpetas ta ühe jaapani tantsu.

Vahetusaasta alguses pidin õdedega suhtlema inglise keeles ja sellest oli väga suur kasu minu inglise keele oskuse arendamisele. Mina omalt poolt püüdsin neid aidata eesti keele õppimisel. Abivahendiks oli isegi minu vana aabits. Kuigi vahetuslapsed pidasid eesti keelt väga raskeks, rääkisime juba jõulude ajal eesti keeles.

Kuigi ma ise pole vahetusõpilane olnud, on tänu vahetusõdedele minu maailmapilt avardunud. Ma näen Eestit teistmoodi. Näen kui sõbralikud ja lahked võivad inimesed olla või kui kaunis meie loodus tegelikult on. Samuti olen aru saanud, et maailm on tõeliselt väike. Lennukiga saab vaid mõne tunniga Saksamaale ning tänu internetile oleme õdedega pidevas kontaktis.

 

 Margit, Marie ja jahu

Minu esimene kokkupuude YFUga oli 2013. aasta sügisel, kui endised vahetusõpilased käisid koolis YFUst rääkimas. Ma olin teemast kohe huvitatud ning hoidsin end edaspidi YFU tegemistega kursis. Järgmisel kevadel, paar kuud enne uute vahetusõpilaste saabumist oli paljudele veel pere leidmata. Rääkisin oma vanematele, et võiksime vahetuspereks hakata. Pärast mõningast kaalumist olid nad nõus ja nii saabuski augustis meie perre Marie.

Algul suhtlesime inglise keeles, aga Marie tahtis eesti keele selgeks saada ja õppis kiiresti. Jõuludeks oli tema eesti keel juba nii hea, et võisime inglise keele päris kõrvale jätta. Üks huvitav seik keeleõppest – kuigi Mariele meeldib väga küpsetada, ei tahtnud talle kuidagi meelde jääda sõna „jahu“.

Marie soovib kogeda oma vahetusaastal võimalikult paljut, ta proovib alati iga uut toitu ning teeb kaasa kõik üritused nii meiega kui oma klassikaaslastega. Marie on esmapilgul veidi tagasihoidlik, kuid tegelikult väga avatud, lõbus ja abivalmis. Me jagame tuba ning šokolaadi, aeg-ajalt jagab Marie mulle ka oma teadmisi ning annab järelaitamistunde matemaatikas :). Meil on ka palju selliseid hetki, kus lihtsalt naerame, kuigi tegelikult midagi naljakat ei olegi, näiteks Conchita Wurst-verivorst.

Olin üllatunud, kui palju erinevusi on kahe riigi koolisüsteemide vahel, Saksamaal toimub õppimine hoopis teisiti kui siin. Samuti õpilase korrale kutsumine - kui Saksamaal õpilane klassist välja saadetakse, peab ta ukselinki all hoidma, et õpetaja näeks, et korrarikkuja ukse tagant ära pole läinud.

See on uskumatu, et keegi võib nii lühikese ajaga omaks saada. Soovitan kõigil vahetuspereks hakata, see on väga väärtuslik ja erakordne kogemus.

 

YFU Eesti on mittetulundusühing, mis on tegutsenud alates 1992. aastast. Sellest ajast on välismaale vahetusaastale läinud 1254 Eesti keskkoolinoort ja Eestisse tulnud 345 vahetusõpilast välismaalt. Augustis saabub Eestisse 30 noort 8st erinevast riigist üle kogu maailma: Jaapanist, Saksamaalt, Šveitsist, Taist, Tšiilist, Tšehhist, Mehhikost ja Belgiast, kes vajavad vahetusperet. Rohkem infot leiab koduleheküljelt www.yfu.ee/pere

Vahetuspereks olemine on elamus!

 

 

 

Sel aastal esmakortselt kooli ajaloos, tähistame mini-Hansapäevi, mille üheks osaks on Tartu Hansa Kooli perepäev, kus tegevust jätkub kogu perele. See on võimalus tulla koos perega kooli toredalt aega veetma, teha midagi kasulikku, tulusat, õppida uusi oskusi ja teadmisi. Kõik see toimub laupäeval, 16. mail kell 11.00-14.00

Perepäeva programm

Meelelahtusprogramm laval

11.00 – avatseremoonia, suur ühispildistamine maja taga

12.00 – vanatantsijate esinemine
11.30 - 14.00 õpitubade, kohvikute, laada ja kirbuturu külastamine
14.00 - perepäeva lõpetamine, rekord-tordi söömine

  Töötoad

Perepäeval on võimalus õppida uusi oskusi ja proovida erinevaid asju.

 Sõlmede töötuba - Töötoas tehakse 5 + 2-3 sõlme (nt. seasõrg, õigesõlm, vahemehesõlm, vaiasõlm, kaheksa, vargasõlm, ankrusõlm, *lipsusõlm*)

 Patsipunumise töötuba – kus saab lasta ja õppida tegema südamekujulist patsi, tagurpidi kalasaba, viljapead, neljaharulise paelaga patsi, köiepatsi, pitspatsi, tagurpidi patsiga kalasaba soengut ümber pea, diagonaalis kalasaba lisasalgud lipsudeks.

Võitluskunsti töötuba  Juhendaja: harrastusnäitleja Anne-Mai Tevahi.

Kirjeldus: Esmalt räägitakse teatri- ja filmivõitluskunsti erinevustest ning võtetest. Võitluskunstide all peetakse silmas paljakäsi võitlemist. Kohapeal saab õppida erinevaid löögivõtteid ja mitmeid efekte, kuidas löögid muuta usutavaks ilma, et vastast üldse puudutama peaks.

Kestvus 30 min, algusajad kl 11.30, 12.00, 12.30 ja 13.00.

 Aafrika trummide töötuba  Juhendaja: Kristella Ärmann

Kirjeldus: Neid pealtnäha lihtsaid trumme mängitakse sõrmedega. Aafrika trummid võivad kogenud muusiku käes väga kaasakiskuvaid meeloodiaid tekitada, kuigi neist saab kätte vaid kolme erinevat heli. Õpitakse tundma erinevaid trummimängu tehnikaid ja trummirütme. Kõigil huvilistel on võimalik proovida Aafrika trummidel mängimist.

Suutervise töötuba „Milliseid hambaid ma endale tahan?“ Juhendaja: Ülle Voog-Oras
Kirjeldus: Terved ja ilusad hambad on väärtuslik vara igale inimesele. Hammaste tervis on suuresti meie endi teha. Saame teada millist elu elab meie suu, kuidas hambaauke vältida ning mida saab ise ära teha, et suus kõik korras oleks. Samuti toimub viktoriin, mille parimad saavad auhinna. Vaadatakse ka erinevaid multifilme suutervisest. Kohapeal saab teemakohaselt joonistada, värvida jms. Kõik huvilised saavad vastused oma hammastega seonduvatele küsimustele. Tulge, osalege ja saage teadlikuks!

Töötoaga saab igaüks jooksvalt liituda, kindlaid algusaegu ei ole. Töötoas alustatakse tegevustega kl 11.30

Imeline maailm läbi mikroskoobi Juhendajad: Andres Ainelo ja Triinu Jairus

Kirjeldus: Suur osa maailmast on tegelikult silmale nähtamatu. Mikroskoopi kasutades on võimalik osa saada maailma salapärastest ning põnevatest nähtustest. Töötoas uuritakse pisikesi selgrootuid, algloomi, liiva, pisikesi fossiile ja muud. Lisaks õpetatakse kuidas tavaline nutitelefon digitaalseks mikroskoobiks muuta.

Töötoaga saab igaüks jooksvalt liituda, kindlaid algusaegu ei ole. Töötoas alustatakse tegevustega kl 11.30

Laat ja kirbuturg

Tule ja müü ise tehtud tooteid või kapinurka seismajäänud korralike riideid/jalanõusid. Laat ja kirbuturg toimub ilusa ilma korral õues koolimaja taga, kehvade ilmaolude korral kooli võimlas. Registreerumine laadale: http://goo.gl/wyAN8a

Sportmängud ja aardejaht

Staadionil on võimalus osa saada osavust ja nutikust nõudvatest ülesannetest. Aardejahil tuleb läbida 10 ülesandest koosnev rada.

Rekord-tordi valmistamine

Rekord-tordi valmistamise töötuba toimub kooli sööklas – ühiselt valmib toitev ja maitsev tort. Pange kokku oma klassi või sõpruskonna tordimeeskond ja registreeruge aadressil http://goo.gl/wyAN8a Lisaks tordivalmistamise rõõmule süüakse ühiselt valmistatud tort ka ühiselt ära. Tule anna oma panus rekord-tordi valmimisele!

Tänasest kuni 23. veebruarini võtab Tartu linnavalitsuse kultuuriosakond vastu noorte projekte, mis aitavad luua väikseid muutusi koolis või väljaspool. Lisainfot leiab siit.

Lähenemas on gümnaasiumide ja kutsekoolide lahtiste uste päevad ja vastuvõtukatsed.

 

 

 

 

Gümnaasium /kutsekool

 

Lahtiste uste päevad

 

Vastuvõtukatsed

 

Lisatingimused

 

Hugo Treffneri Gümnaasium

 

R 13. veebruar 2015

R 13. märts

L 14. märts

 

*Katsetele registreerimine 10.02. – 11.03.2015

kooli kodulehel

*Vestlused toimuvad 10.-22.04.2015

Jaan Poska Gümnaasium

 

K 11. märts 2015

E 16. märts

T 17. märts

 

 

*Jälgi elektroonilise registreerimise tähtaega kooli kodulehel!

* „Valge tunnistuse“ hinded peavad olema vähemalt rahuldavad

Miina Härma Gümnaasium

L 7. märts 2015 kell 12.00

(kogunemine 11.45)

E 16. märts kl 10:00

T 17. märts kl 10:00

 

*Elektrooniline registreerimine lõpeb 11.03.2015

*Vestlused kandidaatidega toimuvad 30.03 - 17.04.2015

Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium

Jälgi infot kodulehel

K 18. märts kl 10:00

N 19. märts kl 10:00

 

 

*Elektrooniline registreerimine avatakse 10.02.2015

*Registreerimisel peab valima 3 moodulit

*Lõputunnistusel ei tohi olla mitterahuldavaid hindeid

 

Tamme Gümnaasium

Jälgi infot kodulehel

R 13. märts kell 15

L 14. märts kell 10

*Elektrooniline registreerumine katsetele 9.02. - 10.03.2015

Tartu Kutsehariduskeskus

N 12. märts 2015

R 20. märts 2015

*Dokumentide esitamine 12.03-19.03.2015

 

Tartu Annelinna Gümnaasium

Jälgi infot kodulehel

www.tag.ee

 

 

 

Tartu Waldorfgümnaasium

 

Jälgi infot kodulehel

 •  

   

  Nõo Reaalgümnaasium

  R 20.veebruar 2015 kell 14.30-17.00

  R 13. märts 2015

  R 20.märts 2015

  * Registreerimine alates 01.03 kooli kodulehel!

   

  Avati noortealgatusprojektide taotlusvoor "TEE IDee TEOKS" Kuni 4. oktoobrini võtab Tartu linnavalitsuse kultuuriosakond vastu noorte projekte, mis aitavad viia ellu nende jaoks olulisi ideid.

  Oodatud on 7-26-aastaste noorte tartlaste algatatud, kirja pandud ja teostatavad projektid, mille tegevus toimub ajavahemikul 22. oktoober 2014 kuni 10. märts 2015 Tartus või on muul viisil Tartuga seotud. Üks projekt võib saada toetust kuni 200 eurot.

  Eelistatud on noortealgatusprojektid, mis:
  aitavad lahendada mõnda olulist probleemi ja mil on laiem kogukondlik mõju (ehk mõju ka teiste inimeste elule);
  suurendavad inimestevahelist märkamist ja kogukonnatunnet (ehk inimeste omavahelist suhtlemist);
  muudavad meie elukeskkonda paremaks;
  on oma tegevuste poolest uuenduslikud;
  viiakse ellu eri noortegruppide või organisatsioonide koostöös.

  Noortealgatusprojekti toetust saavad taotleda organisatsioonid ja noortegrupid. Kui noortegrupiks on alla 18-aastased noored, peab gruppi esindav kontaktisik olema täisealine. Toetust ei saa taotleda Tartu Linnavalitsuse hallatavad asutused. Valmis projektitaotluste esitamine toimub veebikeskkonnas www.tartu.ee/kotoetused. Veebikeskkonda saab siseneda ID-kaardi, internetipanga ja mobiil-ID kaudu.

  Noorsooteenistuse juhataja, Kristel Altosaare sõnul on selle sügise suunaks innustada koole vormistama noortealgatusprojekte kohustuslike loov- ja praktiliste töödena. „See on koolinoortele hea võimalus saada enda idee teostamiseks ja loov- või praktilise töö sooritamiseks ka rahalist toetust. Nii saavad noored suuremalt unistada ja kogukonda panustada,“ ütleb Altosaar.

  Aset leiavad ka 2 ideede tuleproovi, kus soovijatel on võimalus saada tagasisidet oma projektiideele ning leida idee teostamiseks enda kõrvale mentor. Tuleproovid toimuvad 25. septembril kell 18.00 Lille Majas (Lille 9) ja 1. oktoobril kell 18.00 Anne Noortekeskuses (Uus 56).

  Lisainfot taotlemise kohta: www.tartu.ee/noortealgatus

  Taotluste esitamise tähtaeg on 4. oktoober 2014. Otsus toetuse eraldamise kohta selgub 17. oktoobril.

  Lisainfo: Kristiina Valk, noorsooteenistuse peaspetsialist; tel +372 7361
  353; 51 17426

  8. veebruaril toimub Eesti õpilasfirmade laat Kristiine ja Rocca al Mare Kaubanduskeskustes. Laadale on registreeritud 132 õpilas- ja minifirmat, neist viis Moldovast, Norrast ja Soomest. Laadal osaleb ka meie kooli õpilasfirma Shine (Kelly Kangur, Eliise Kass ja Annete Kulakovski).

  Kes laadale tulevad ja mida osta saab, leiate http://www.ja.ee/oflaat2014