lumikellukesed2.png

Seoses sellega, et paljud lapsevanemad  saadavad oma lapsi haigussümptomitega kooli, lisan Terviseameti poolt kinnitatud Covid- 19  võimalikud sümptomid ning nakatumisest hoidumise reeglid.

Lisaks Covid-19’le levivad kinnistes asutustes ka muud viirushaigused, mille sümptomid võivad sarnaneda alltoodud sümptomitele ja mille levikut me saame ise takistada!

Suur palve lapsevanematel hoida järgnevate sümptomitega õpilasi kodus!

NB! Kooliõel on õigus ja kohustus kooliõpilane koheselt koju saata märgates järgnevaid sümptomeid:
Peavalu, palavik, ninakinnisus, köha, nohu, kurguvalu, väsimus ja nõrkustunne, lihasvalu, kõhulahtisus, silmade punetus ja sügelus, maitsemeelte kadu, haistmismeelte kadu, hingamisraskused, valu rindkeres, nahalööve või sõrmede või varvaste  naha värvimuutus, häired kõnes ja liigutustes.

COVID-19 sümptomid on mittespetsiifilised ja nende raskusaste võib olla erinev. Haigus võib kulgeda ilma haigustunnusteta, aga samas võib esineda ka raske kopsupõletik, riskirühma kuuluvate inimeste puhul võib haigus halvimal juhul lõppeda ka surmaga.

Viirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega, kellel on nakkusele iseloomulikud sümptomid.

Viiruse peiteperiood on umbes 2-14 päeva, keskeltläbi 5 päeva. Inimene võib olla teistele nakkusohtlik 2 päeva enne COVID-19 sümptomite tekkimist või positiivse SARS-CoV-2 analüüsi andmist. Viirus võib levida ka nakkuskahtlusega inimesega kokkupuutel, kellel võivad olla väga kerged sümptomid!

Kui sümptomid on kerged ja haigestunu tervis on muidu hea, tuleks jääda koju kosuma!

Sümptomid tekivad keskmiselt 5–6 päeva, aga mõnikord ka kuni 14 päeva pärast nakatumist.


NAKATUMINE
Koroonaviirus on gripist nakkavam. Iga COVID-19 viirusega nakatanud inimene nakatab keskmiselt 2,2 inimest.

VÄLTIMINE
Nii COVID-19 kui ka gripi vältimiseks pesta käsi seebiga vähemalt 30 sekundit, vältida pesemata käte puhul kontakti näopiirkondadega, vältida kontakti haigete inimestega, haigestumise puhul viibida kodus ning desinfitseerida sageli pindu ja esemeid, millega ollakse igapäevaselt kontaktis.

Täpne ja usaldusväärne info koroonakriisi kohta nii eri- kui hädaolukorras kohta on kättesaadav kriis.ee lehelt. Asjakohast infot saab kriisiinfotelefonilt 1247.

Koroonaviiruse leviku peatamiseks saab oma panuse anda igaüks!

Lugupidamisega ja mõistlikku suhtumist soovides Tartu Hansa Kooli kooliõde Ella Paul.