Copy_of_Bnner.jpg

16. septembrist 31. oktoobrini 2022 toimus XIII noorte laulu- ja tantsupeo „Püha on maa“ kõnekirjutamise võistlus. Võistluse idee sündis peo korraldustoimkonna soovist  teada saada, kuidas väljendaksid oma mõtteid, tundeid ja vaateid peo tähtsaimad osalised – lapsed ja noored. Mida tähendab neile Hando Runneli  sõnastatud,  XIII noorte laulu- ja tantsupeo väärtussõnumit kandev juhtmõte „Püha on maa“ ning millise kõne peaksid nemad, seistes terve Eestimaa ees?

Konkursil osalejatel oli tarvis kirjutada eestikeelne kõne pealkirjaga „Püha on maa“,  pikkusega kuni 1800 tähemärki. Kõne võis koostada individuaalselt või ka õpilaste ühisloominguna.

Võistlusele laekus 112 kõnet, mida hinnati neljas vanuseastmes: 1.-4. klass, 5.-9. klass, 10.-12. klass ja noored vanuses 20-27. Töid hindava žürii liikmeteks olid emakeeleõpetajad, asjatundjad Eesti Keele Instituudist, ajalehest Postimees, ajakirjast Hea Laps ning XIII noorte laulu- ja tantsupeo loominguliste toimkondade esindajad. Žürii valis kõigi vanuserühmade seast kokku välja 30 laureaati.

29. jaanuaril toimus Tallinnas MUBA suures kammersaalis kõnevõistluse pidulik lõpetamine ja auhinnatseremoonia võistlusel osalenud õpilastele ning juhendajatele.

Tartu Hansa Koolist olid üritusele kutsutud 6.c klassi õpilased Aliise-Gea Vares, Emma Teele Oole, Timo Rebenits, 7.c klassi õpilane Brenda Regina Reinaru ning nende juhendaja Lea Sokman.

Laureaaditiitli pälvisid Emma Teele Oole ning Brenda Regina Reinaru.

Žürii poolt välja valitud kõned leiavad kas osaliselt või tervikuna kasutust XIII noorte laulu- või tantsupeo lavastustes  ning avaldatakse  laulu- ja tantsupeo „Teatajas“.